Molėtų aerodrome - finalinis raketų ir bepiločių lėktuvų konkursas
2014 Spalio 23 d.
Vilnis.lt informacija
Praėjusį savaitgalį Molėtų aerodrome Lietuvos kosmoso asociacija sukvietė į antrąjį Lietuvos mokomųjų palydovų CanSat, raketų ir bepiločių orlaivių konkursą 2014, kuris šiais metais skirtas Lietuvos narystės ES ir NATO dešimtmečiui paminėti. Deja, molėtiškių tokio pobūdžio renginys nesuviliojo. Anot asociacijos direktoriaus V. Tomkaus, rugsėjo pabaigoje šiame aerodrome vyko pirmieji, bandomieji kvalifikaciniai skrydžiai, o tądien - finalai, kurių metu dalyvavo aštuonios komandos, turėjusios ne tik sklandžiai startuoti, bet ir įvykdyti privalomas bei papildomas užduotis. Paklaustas, kodėl konkursui pasirinktas būtent Molėtų aerodromas, direktorius sakė, kad jis patrauklus, aktyviai veikiantis ir netoli Vilniaus. "Pats konkursas - tai jaunimo techninė kūryba, kurios tikslas - pasigaminti ir išbandyti bepiločius orlaivius, kurie turi surasti numatytą vietą ir ją nufilmuoti. Tokia praktika plačiai naudojama ir žemės ūkyje, ir oro pajėgose, kitose srityse. Tikrai yra kur augti, stiprinti viešuosius ryšius", - sakė direktorius.
Šiuo kartu konkursą iš žiūrovo pozicijos stebėjęs Etnokosmologijos muziejaus vyr. fondų saugotojas L. Šmigelskas papasakojo, kaip jis, o vėliau su suburta komanda, išbandė save šioje srityje.
-Su buvusiu kolega E. Okmanu kartą sudalyvavome vykusioje SEMWO konferencijoje, kur akys užkliuvo už stendo, kuris buvo sudarytas iš daugybės mažų raketų. Sužinojome, kad tai vieno Radviliškio mokytojo bei jo mokinių sukurtas šedevras. Kilo klausimas, ar mes negalime čia, Molėtuose, įgyvendinti panašių idėjų, - prisiminė Linas. Dar viena paskata buvo pažintis su joniškiečiu E. Kalabucku ir jo atliktu bandymu, kurio metu į orą buvo paleistas helio pripildytas balionas su filmavimo kamera. Balionas pakilo į daugiau nei 30 km aukštį, pirmąjį kartą pasiekė net Baltarusiją. - Išgirdę, kad Lietuvos kosmoso organizacija organizuoja pirmąsias varžybas, susigundėme sudalyvauti. Subūrėme entuziastų komandą, kurios nariais tapo T. Navikas, V. Taraškevičius, M. Narkevičius, D. Pusvaškis. Gavome detalių ir pradėjome konstruoti.
Rezultatas buvo stulbinantis - Ignalinos aerodrome vykusiame pirmajame konkurse 2013 m. molėtiškių komanda, pasivadinusi "Molėtų CanSat" užėmė antrąją vietą! Sužinoję, kad ir kitąmet bus rengiamas konkursas, molėtiškiai pirmiausia galvojo apie finansavimą, kuris reikalingas detalėms įsigyti. Suradus jau pažengusius konstruktorius, buvo galimybė sukonstruoti bepilotį lėktuvą, todėl užmegzta pažintis su pirmojo lietuviško palydovo "Lituanica SAT 1" misijos vadovais. Dėl lėšų kreiptasi ir į rajono savivaldybę, kur pasiūlyta rašyti projektą. "Tą padarėme per Lietuvos kosmoso asociaciją, tačiau vietoje prašytų 4 tūkst. Lt tegavome tūkstantį, kurio nepakako - reikėjo ieškoti rėmėjų, kas užėmė nemažai laiko ir dėl ko nusitęsė užmatyti detalių pirkimo, konstravimo darbai", - dėstė L. Šmigelskas.
Daugiau skaitykite „Vilnies“ nr. 82 spalio 24 d.